logorkfnp

 


Během Jubilea 2025 platí všechna běžná pravidla pro získání odpustků.

Všichni opravdu kající věřící, kteří nemají zálibu v žádném hříchu (srov. Enchiridion indulgentiarum, č. 20 § 1) a kteří, pohnuti duchem lásky, se v průběhu Svatého roku očištěni skrze svátost smíření a občerstveni svatým přijímáním, pomodlí na úmysl Svatého otce, dále modlitbu Věřím v Boha a Otčenáš, mohou z pokladu Církve získat plnomocné odpustky a odpuštění hříchů pro sebe a pro duše v očistci. 

Získání plnomocných odpustků je spojeno s poutí na posvátná (jubilejní) místa a tam zbožné účasti na mši svaté, slavení svátosti smíření, přijetí svátosti křtu, svátosti pomazání nemocných, křížové cestě, modlitbě růžence…. Mezi posvátná místa patří čtyři římské papežské baziliky, tři baziliky ve Svaté zemi. Dále jubilejní místa v každé diecézi stanovená biskupem. 

Nebo se zbožnou návštěvou (jubilejní) svatých míst, kdy poutník na jubilejním místě stráví přiměřenou dobu v modlitbě, adoraci, rozjímání... zakončené modlitbou Otčenáš, Vyznáním víry a modlitbou k Matce Boží, Panně Marii.

Nebo se skutky milosrdenství a pokání. Papež František klade důraz na skutky duchovního i tělesného milosrdenství, jako je např. pomoc chudým, nemocným, osamělým.

Nemocní, staří a jinak omezení lidé, kteří nemohou vykonat pouť, mohou získat odpustky i účastí na bohoslužbě prostřednictvím medií a splnění ostatních podmínek.

(podrobně viz. Pravidla pro udělování opustků během řádného Jubilejního roku 2025 zde)